Храните, които са богати на антиоксиданти са жизненоважни за цялостното ни функциониране. Тези „магични” храни подобряват не само здравето ни, но увеличават и жизнените ни сили. Те са най-здравословни и най-питателни. Антиоксидант е название, дадено на група елементи, които предпазват човешките клетки от повреждане, обикновено причинено от свободните радикали. Те могат значително да накърнят имунната ни система.
Свободните радикали са атоми, които се образуват по време на естествените метаболични дейности на тялото ни. Други фактори като пушенето, радиацията, замърсяването и пестицидите също спомагат за формиране на свободни радикали. Обикновено антиоксидантите се съдържат в храната и доставят здравословни ефекти на тялото ни.
Изследвания са доказали, че при хората, които включват във всекидневната си диета храни, богати на антиоксиданти, съществува по-малък риск от развиване на различни болести, включително и рак. Най-известните антиоксиданти са витамин А, С и Е, манганът, цинкът и селенът.
Храни, богати на антиоксиданти
Плодове
Има различни храни, които съдържат високи нива на антиоксиданти. Някои от най-известните са:
• Морковите, броколитe, сладките картофи, прасковите, доматите и плодовите сокове са богати на витамин А.
• Цитрусовите плодове, като лиметите и портокалите, зелените зеленчуци с листа, и доматите са страхотен източник на витамин С.
• Зелените зеленчуци, като къдравото зеле и спанакът са добър източник на антиоксиданта лутеин.
• Плодовете, като сливите, ябълките, мангото, ананасът, розовият грейпфрут и сушените сини сливи също съдържат високи нива на антиоксиданти.
• Горските плодове, включително ягодата, къпината, малината, черешата и боровинките имат високо антиоксидантно съдържание (антоцианини).
• Броколитe и други зеленчуци като карфиола, зелето и брюкселското зеле също са пълни с антиоксиданти (индоли).
• Ядките (орехите, фъстъците, лешниците), слънчогледовите семки, олиото от черния дроб на треска, слънчогледовото олио и зеленчуците със зелени листа имат голямо количество витамин Е.
• Сушените плодове, като кайсиите, фурмите и сушените сини сливи са с високо антиоксидантно съдържание бета каротин).
• Бобовите растения, като бобът Пинто, соевите кълнове и всички останали бобове са богати на Генищайн (силен антиоксидант).
Зеленчуци
• Зърнените храни, като просото, ечемикът, царевицата и овесът са пълни с антиоксиданти.
• Чаят - напитката, която пием всяка сутрин, има високо съдържание на антиоксиданти, познати като флавоноиди.
• Рибата, пилето, житните растения и червеното месо имат високо съдържание на селен и цинк.
• Последните проучвания показват, че чаша червено вино също доставя добро количество антиоксиданти.
Приемът на антиоксиданти, придружен от здравословен начин на живот, ще Ви позволи да сте във форма даже и на старини. Научни изследвания да показали, че има безброй предимства от консумирането на храна, богата на антиоксиданти.
Редовният прием на антиоксидантни храни повишава зрението, тъй като предпазва ретината от свободните радикали и от повреждането ѝ. Също така намалява темпото на дегенеративни очни заболявания, като катарактите. Натуралните антиоксиданти, като витамините, укрепват имунната система и я правят устойчива на вируси и инфекции, като настинката и грипа. Те помагат и в забавянето на процеса на стареене, тъй като предпазват клетките от свободните радикали, което се смята за основната причина за стареене.
Искате ли да запазите кожата си млада и да я предпазите от появата на бръчки? Ако е така, трябва да консумирате храна, богата на антиоксиданти, която подобрява кожата и я прави по-еластична. Антиоксидантите помагат и от предпазване от някои видове рак, особено от рак на простата и от рак на гърдата. Случаите на сърдечни болести са значително по-малко при хората, приемащи всекидневно антиоксиданти.
Тъй като храните, богати на антиоксиданти, предпазват от голям брой болести и имат и безброй други благоприятни ефекти, трябва именно към тях да се насочите, когато планирате дневния си режим
/ Начало / Статии / Видео / Съвети / Връзки / Инфо / |